INGATLANJOG 

Ingatlanforgalmi szakjogászként pontosan tudom, hogy Önnek milyen jogi segítségre van szüksége ingatlan ügyében 

Akár az első lépésektől támogatom Önt ingatlan szerződésében 

Ha ingatlan adásvétel előtt áll vagy ingatlant szeretne ajándékozni, biztos vagyok benne, hogy számos kérdés merül fel Önben. 

 Mi legyen az első lépés? Mikor lehetek biztos abban, hogy az ingatlannal minden rendben van? Hogyan adjak foglalót? Egyáltalán adjak-e foglalót ügyvéd nélkül? Mi kell a a szerződéskötéshez? 

Előzetes ügyvédi tanácsért vagy szerződéskötés kapcsán keressen és kérdéseit szívesen megválaszolom. 

INGATLAN SZERZŐDÉSEK SZEMÉLYES JELENLÉT NÉLKÜL 

A virtuális ügyvédi irodánkban online, digitálisan az interneten keresztül intézheti ugyanazon ügyeket, melyeket személyesen az ügyvédi irodában. 

Az ügyvédi ellenjegyzéshez kötött ingatlanjogi szerződéseket is meg lehet kötni online, video kapcsolaton keresztül. Ehhez nem kell személyesen megjelennie az ügyvédi irodában, mert a szerződéskötést digitális eszközön keresztül le lehet bonyolítani az elejétől a végéig. Az ügyintézés eredménye ugyanaz, mintha személyesen szerződött volna, a papír alapú okiratot ügyvédi ellenjegyzéssel ellátva megkapja irodánktól. 

Amennyiben nem szeretne vagy nem tud személyesen az ügyvédi irodánkba jönni, úgy online, digitálisan is megkötheti a szerződést. Az ügymenetről itt tájékozódhat:  

Ügyvédi tanácsok azoknak, akik  ingatlan adásvétel előtt állnak 

JOGI GARANCIÁK 

A vevő számára az adásvételi szerződés legfontosabb feltétele, hogy a vételár megfizetése esetén tulajdonjoga bejegyzésre kerüljön az ingatlan-nyilvántartásba, az eladó legfontosabb feltétele, hogy a vételárat hiánytalanul megkapja.
MINDKÉT FÉL fél számára fontos azonban, hogy az adásvételi szerződésben legyenek jogi garanciák, melyek biztosítják a szerződés teljesülését!
A szerződéses garanciák olyan jogi feltételek, kikötések az adásvételi szerződésben, melyek biztosítják, hogy a szerződésben leírt kötelezettségét mindkét fél betartja – és annak elmaradása esetére szankciókat helyez kilátásba. Ilyen szerződéses garancia lehet a foglaló, kötbér, ügyvédi letét…stb. 

ÜTEMTERV 

Ha a szerződéskötést követően is biztos akar lenni abban, hogy a másik fél az adásvételi szerződésben vállalt kötelezettségeit teljesíti, akkor feltétlenül ragaszkodjon a szerződéses garanciákhoz. Mindaddig, míg nem biztos 100%-ban, hogy a Vevő tulajdonjoga a vételár megfizetése esetén bejegyzésre fog kerülni az ingatlan-nyilvántartásba, amíg nem látható a fizetési ütemterv, valamint az ingatlanra bejegyzett terhek törlésének módja, sorrendje és határideje, addig az adásvételi szerződést nem szabad megkötni. Ezért az adásvételi szerződés előtt ezeket a feltételeket végig kell gondolni, és már az adásvételi szerződés megkötésére kész tervvel kell érkeznie.

FOGLALÓ 

Foglalót a szerződési feltételek megerősítésére lehet adni. A foglaló az adásvételi szerződésben vállalt kötelezettségeket erősíti meg. Az adásvételi szerződét  megkötését megelőzően adott foglalóra pontosan nyilatkozni kell, hogy mire adták a felek, mire vállaltak kötelezettséget. A teljesítés meghiúsulásáért felelős fél az adott foglalót elveszti, a kapott foglalót kétszeresen köteles visszatéríteni. Ha a szerződést teljesítik, akkor a foglaló összege a vételárba beszámít.

ELŐLEG  

Előleget lehet adni az adásvételi szerződés aláírás megelőzően is, de ha végül a szerződés mégsem kerül megkötésre, akkor az előleg mindenképpen visszajár – függetlenül attól, hogy melyik fél hibája miatt marad el az adásvételi szerződés megkötése. Az előleg tehát nem alkalmas az adásvételi szerződés megkötésének biztosítására.

TERHELT INGATLAN 

Az ingatlan tulajdoni lapjára sok esetben terhek vannak bejegyezve. A teher lehet például jelzálogjog, végrehajtási jog, szolgalmi jog, beépítési kötelezettség, beépítési tilalom. A terhek és feljegyzések tartalmát mindig már az adásvételi szerződés megkötése előtt tisztázni kell. Az Eladó általában pontosan tudja a terhek feljegyzésének okát és feltételeit. Az Eladónak a tulajdoni lapra bejegyzett teher jogosultjánál (banknál, végrehajtónál) kell kérni igazolást a fennálló tartozásról. Az Eladónak tudnia kell az ingatlanra bejegyzett szolgalmi, vagy egyéb jog (vagy beépítési kötelezettség) tartalmát, szükség esetén annak feltételeit az érintett hatóságnál kell megérdeklődni.

JELZÁLOGJOG 

Ha az ingatlan tulajdoni lapjára jelzálogjog van bejegyezve, akkor a jogosult – általában a bank – írásbeli nyilatkozatát feltétlenül kérje ki az Eladó az Adásvételi szerződés megkötésére. A banki nyilatkozatból kiderül, hogy mekkora a tartozás összege, és ennek ismeretében az adásvételi szerződésben pontosan meg kell határozni, hogy ez a tartozás mely vételárrészből és milyen határidőben lesz visszafizetve. Fontos feltétele lehet az adásvételi szerződésnek, hogy a Vevő csak a jelzálogjog törlési engedély földhivatalhoz történő benyújtását követően lesz köteles a további vételárrészek megfizetésére.

VÉGREHAJTÁSI JOG 

Ha az ingatlan tulajdoni lapjára végrehajtási jog van bejegyezve, akkor az Eladó kötelessége, hogy az adásvételi szerződés megkötésekor nyilatkozzon – a végrehajtótól kikért igazolás alapján - hogy mekkora összeg szükséges a végrehajtási jog törléséhez (itt számolni kell a tőkeösszeggel, kamattal és a végrehajtó díjával is).Az adásvételi szerződésben fontos kikötés ez esetben, hogy az Eladó milyen határidőig - és mely vételárrészből – köteles a végrehajtási jog alapját képező tartozást visszafizetni. Fontos feltétele lehet az adásvételi szerződésnek, hogy a Vevő csak a jelzálogjog törlési engedély földhivatalhoz történő benyújtását követően lesz köteles a további vételárrészek megfizetésére.

BANKI HITEL 

Amennyiben a vevő banki hitel felvételével vásárolja meg ingatlant, már az adásvételi szerződés megkötésének időpontjában pontosan kell tudni, melyik banktól veszi fel a kölcsönt. Az adásvételi szerződést az ügyvédnek úgy kell megszövegezni, hogy az megfeleljen a hitelt folyósító bank feltételeinek. Banki hitel igénybevétele esetén ügyvédi irodánk a vevőtől kéri, hogy hozza magával a hitelt folyósító bank által kiadott tájékoztató feltételeket, mely a felvenni kívánt hitelre vonatkozóan pontosan tartalmazza azokat a kitételeket és eljárásokat, melyeket bele kell foglaljunk az adásvételi szerződésbe, vagy arra nézve kell szerkeszteni külön ügyvédi okiratot.

CSOK

Amennyiben a vevők a vételárat CSOK (Családok Otthonteremtési Kedvezmény) igénybevételével szeretnék megfizetni, úgy az adásvételi szerződés megkötését megelőzően tájékozódniuk kell a támogatás feltételeiről. Ha a CSOK-kal együtt támogatott hitelt is kívánnak felvenni, úgy a CSOK összegét a hitelt folyósító bank utalja ki számukra.

Az adásvételi szerződésben pontosan meg kell határozni a vételárrészeket és azok megfizetésének módját, így tehát forintra pontosan kell tudni a támogatás összegét (és annak fizetési határidejét) is.

Jogi tanácsadás és szerződéskötés ingatlanügyben 


Amennyiben ingatlan szerződésben kéri jogi segítségemet, ezen az űrlapon is elküldheti üzenetét vagy keresheti közvetlenül, akár telefonon is ügyvédi irodámat.